Федір Плотнір – земляк, патріот, краєзнавець
До 100-річчя від дня народження краєзнавця Федора Миколайовича Плотніра, який народився 3 жовтня 1918 року, в центральній міській бібліотеці ім. О.Пушкіна відбулася година пам’яті «Федір Плотнір – земляк, патріот, краєзнавець» з учнями гімназії-інтеранату.
Замало не все своє довге життя Федір Миколайович Плотнір прожив у селищі Нова Прага. Працював електриком. Але справжнім покликанням його було краєзнавство.
Серед його краєзнавчих відкриттів – встановлення місцезнаходження села Припутнів, де проживав і помер козак Харківського полку, філософ, поет, автор пісні «Їхав козак за Дунай» – Семен Климовський. Саме завдяки Федору Плотніру на місці колишніх Припутнів вдалося встановити пам’ятний знак на честь автора відомої на весь світ пісні.
Учні прослухали легендарну пісню та познайомилися з багаточисельними її інтерпретаціями, які виконувалися на мелодію «Їхав козак за Дунай». Їх авторами являються поети та композитори, які створювали все нові й нові варіації на тему української пісні. Серед них: «Schöne Minka» Людвіга ван Бетховена.
Бібліотекар в своїй презентації розповіла про інші краєзнавчі знахідки Федора Плотніра. Він також знайшов «Бабин Яр» Нової Праги, де в роки Другої світової війни здійснювались розстріли євреїв та інших осіб. За його ініціативи та його коштом там встановлений пам’ятний знак загиблим землякам.
Краєзнавець також віднайшов хутір Секретарівку – економію батьків славетного вченого Дмитра Чижевського на березі маленької річки Мурзинки.
Під час війни Федір Плотнір утрапив у німецький полон, перебував у концтаборі Бухенвальд. Іноді говорив: «Бухенвальд – то кращі роки мого життя. Знаєте чому? Там такі люди цікавезні були! Лекції французького філософа я там слухав, о, ви не уявляєте, що то за бенкет духа був…». Навіть у полоні почувався вільним.
Голодоморні 1932–1933-й він пережив уже 14-15-літнім хлопцем, пам’ятав усе добре. Його спогади увійшли в фільм Сергія Буковського «Живі», уривок з якого переглянули учні.
Федір Плотнір – автор кількох книг: «Петриківські бувальщини» (2000), «Новопразький літопис» (2002), «Наші земляки» (2004), які виДоля не завжди дає лише лаври життя, тяжкі випробування не зламали стійку, нерушиму любов до рідного краю Федора Плотніра. Можливо, цим він дає нам зрозуміти: сила незламності духу та любов до рідного краю має важливе значення в житті кожного. Діяти на благо своєї Батьківщини, любити її всім серцем та, найголовніше, ніколи не відрікатись від неї, бо земля – це рідна мати. Попри труднощі, бувши свідком Голодомору, учасником Другої світової війни, в’язнем концтабору, він зумів зберегти іскорку у серці, а та «іскорка» має назву Нова Прага.дав за свої «остарбайтерські кошти».