220

Історія бібліотек системи

Олександрійська міська централізована бібліотечна система

Історія бібліотечної справи в місті розпочинає свій відлік з 1887 року – року відкриття в м. Олександрії Херсонської губернії Олександрійської громадської бібліотеки. В “Ювілейному звіті бібліотеки за 1887-1912 рр.” говориться про те, що  “11 січня   (за старим стилем, 24 січня – за новим – примітка авт.) 1887 року була урочисто відкрита Олександрійська громадська бібліотека в приміщенні Олександрійської міської управи. Ініціатором заснування бібліотеки був нотаріус Антон Федорович Якубовський. Так як засновником бібліотеки був міський голова Іван Тимофійович  Паученко, то першою на допомогу бібліотеці прийшла Міська дума, яка вже на першому засіданні постановила надати для бібліотеки безкоштовно приміщення в Міській Управі та видавати щороку у вигляді допомоги 100 карбованців. У 1894 році Олександрійська міська дума додала ще 100 карбованців “спеціально на створення фонду для побудови приміщення бібліотеки і подарувала місце для неї.” З 1887 по 1917 рік Олександрійське земство виділяло бібліотеці  кожен рік по 200 крб. для того, щоб вчителі земських шкіл безкоштовно користувалися книгами.
Приміщення бібліотеки в Міській Управі (по вул. Казначейській, зараз – 6-го Грудня) виявилося не зовсім зручним, тому що часто бібліотека повинна була зачинятися на час засідань Думи, мирових суддів, і тому бібліотека була переведена спочатку в приміщення поряд з Міською  Управоюа з червня 1903 року перейшла в спеціально орендоване приміщення і одержала ще 100 карбованців допомоги  на опалення.

В різні роки директорами бібліотеки були видатні олександрійці: священик Василь Никифоров– перший краєзнавець міста; Іван Костянтинович Чижевський – член земської управи, батько ученого-енциклопедиста Дмитра Чижевського; нотаріус Антон Федорович Якубовський– ініціатор заснування бібліотеки.

Бібліотекою мали право користуватися всі: в читальні – безкоштовно, вдома – платно: за рік – 5 крб., за півроку – 3 крб. і за місяць – 0,50 коп. Бібліотека і читальня були відкриті з 10:00 до 13:00 та з 18:00 до 22:00.

Перший каталог Олександрійської громадської бібліотеки датується 1888 роком і надрукований в друкарні Райхельсона. Перший систематичний каталог був складений М.І. Борисовим у 1903 році. Цей каталог показує точну кількість книг і періодичних видань в бібліотеці в той період, а це – 894 найменування. Це  белетристика, книги по медицині  та природознавству, історичні та географічні, книги з педагогіки,  релігії та моралі. Найбільш популярні серед читачів були періодичні видання.

 Звіти за 1887-1893рр. показують, що головним джерелом доходів бібліотеки був читацький збір, який з кожним роком збільшувався. Поповнення книжкового фонду відбувалося не тільки за рахунок передплати періодичних видань. Свої видання пересилали бібліотеці Київський університет св. Володимира, Історичне товариство Нестора Літописця  та Імператорське Вільно-економічне товариство.
В “Ювілейному звіті бібліотеки” згадується про “піклування дирекції по влаштуванню вечорів, спектаклів і ялинок”, які приносили значні прибутки бібліотеці. У важкі 1911-1914рр. міський театр Чібісова організовував благодійні вистави на користь Олександрійської громадської бібліотеки.

В “Доповідях Олександрійського повітового земського зібрання 1910р.” читаємо, що “Олександрійська громадська бібліотека завжди йшла назустріч проханням її читачів, не притримуючись яких-небудь партійних направлень” і завжди виконувала свою просвітницьку місію.
Під час революції та громадянської війни (1917-1921рр.) приміщення, де знаходилась бібліотека, було  зруйноване, а книги пограбовані, та бібліотека  піднялась з руїн.

У роки Великої Вітчизняної війни  приміщення бібліотеки було зайняте фашистами, книжковий фонд викинуто на вулицю. Забирати книги було суворо заборонено. Але після звільнення міста від німецько-фашистських загарбників виявилось, що жителі міста частину фонду зберегли. І вже 4 березня 1944 року бібліотека продовжила свою роботу, по крихтам відновлюючи та збираючи свої фонди. Знаходилась вона за адресою: майдан Революції, 3 і займала 3 кімнати, одну з яких поділяла разом з районною дитячою бібліотекою.

В 1946 році було відокремлено районну та міську бібліотеки. В червні 1947р. на прохання активу читачів виконком міської Ради депутатів трудящих надав нове приміщення для дорослої бібліотеки по вулиці Свердлова, 28, де вона знаходилась  до 1970 р. З 1970 р. по теперішній час бібліотека працює за адресою вул. Григорія Усика, 41. В 1965 році Центральній бібліотеці присвоєно звання „Бібліотека відмінної роботи”.

Багато зробили для розвитку бібліотеки директори: Зайцева М.П. (1946-1970 рр.), Ревуненкова В.Й. (1970-1973рр.), Баніна М.М. (1973-1982рр.).  З 1982 року очолює центральну бібліотеку та ЦБС  – Городецька Жанна Феодосіївна, для якої робота стала не просто ремеслом, а покликанням, справою всього життя. У 2009 році Жанна Феодосіївна за багатолітню та плідну працю на бібліотечній ниві отримала орден «Княгині Ольги» ІІІ ступеня.

Центральна бібліотека Олександрійської міської ЦБС
Сьогодні Центральна бібліотека Олександрійської міської ЦБС– головна книгозбірня міста, інформаційний, методичний та консультативний центр для бібліотек усіх систем і відомств. Вона виконує традиційну місію освітнього та культурного центру і одночасно активно розвивається як інформаційний центр, зорієнтований на входження до світового інформаційного простору.

На базі Центральної бібліотеки ще у 2002 році відкрито Публічний центр регіональної інформації. Центр отримує всі документи, нормативні акти, які приймаються та видаються Олександрійською міською радою і не є державною таємницею. Бібліотечні працівники центру формують фонд офіційних видань місцевої адміністрації, опублікованих документів, статистичної інформації про стан економіки, екології, охорони здоров’я, демографії, освіти, культури тощо. Щоп’ятниці в приміщенні бібліотеки відкрита Громадська приймальня управління юстиції.

На базі Центральної бібліотеки з 2011 року створено Пункт Доступу Громадян до інформації органів державної влади України (ПДГ). На базі ПДГ постійно проводиться просвітницька кампанія щодо Конституції України, законів про вибори, про місцеве самоврядування тощо.
При бібліотеці успішно працюють Молодіжний громадсько-політичний клуб «Перспектива», поетична вітальня «Струни серця» та клуб людей похилого віку «Чарівність».

Центральна бібліотека є методичним та краєзнавчим центром для усіх бібліотек міста.

Олександрійська міська централізована бібліотечна система
Систему публічних бібліотек міста (ОМЦБС) створено у 1976 році згідно розпорядження виконкому міської Ради депутатів трудящих №108-р від 29.ХІІ.1976р.

Сьогодні Олександрійська міська централізована бібліотечна система об’єднує Центральну бібліотеку, Центральну міську бібліотеку для дітей, бібліотеку для юнацтва та 10 бібліотек-філій практично в усіх мікрорайонах міста.

Книжковий фонд ОМЦБС станом складає близько 400 тис.  примірників книг. Література – універсального характеру, українською та іноземними мовами. Щорічно бібліотеками міської ЦБС обслуговується більше 30 тис. користувачів.

Творчому розвитку особистості, розширенню кругозору користувачів бібліотек, їх змістовному дозвіллю сприяють клуби та гуртки за інтересами. В бібліотеках системи продовжують працювати18 читацьких об’єднань, в т.ч.13 клубів за інтересами, 2 гуртки, Вища народна школа, 2 студії.

З 2011 року бібліотеки ОМЦБС є учасницями мережі Пунктів Доступу Громадян до інформації органів державної влади України (ПДГ).
Ще з 2001 року в системі активно ведеться робота по комп’ютеризації бібліотек. Станом на 01.10.2013р.р.  в ЦБС  комп’ютерами оснащені 9 бібліотек з 13-ти. До Інтернет-мережі підключено 56 комп’ютерів, з них  для користувачів – 33. Швидкість каналу – від 4 Мбіт/сек до 24 Мбіт/секвід провайдера ВАТ «Укртелеком» тарифи «ОГО! Легкий» та «ОГО!Ультра». В приміщеннях цих бібліотек  –  безкоштовний Wi-Fi доступ.
Активно використовуються для бібліотечного обслуговування електронні інформаційні ресурси, у тому числі створені власними силами, серед яких краєзнавчі ресурси займають одне з найважливіших місць. Це Бази Даних: «Книги», «Статті», «Краєзнавство», «Електронні видання» з використанням спеціалізованої бібліотечної програми «ІРБІС». Обсяг власних бібліографічних  баз даних ОМЦБС на 01.10.2013 р. становить 81 648 записів.

З 2007 р. ЦБ входить до складу бібліотек-учасниць  Кіровоградського Регіонального Кооперативного Каталогу (КРКК). Бібліографами Центральної бібліотеки опрацьовуються місцеві видання. З початку створення  до КРКК передано 8 317 записів; отримано від інших членів – 30 371 запис.

WEB – сторінка Олександрійської міської ЦБС знаходитьсяза адресою: https://www.alexandriya.com/. Крім того, власні сайти мають Центральна бібліотека ОМ ЦБС (https://www.cblib.alexandriya.com/), Центральна міська бібліотека для дітей (http://dic.alexandriya.com/). Щорічно три сайти ЦБС відвідують більше 600 тис. користувачів.
Провідні спеціалісти ОМЦБС постійно приймають участь в оголошених конкурсах на отримання грантів з метою оснащення бібліотек системи якнайбільшою кількістю комп’ютерної техніки, підвищення якісного та ефективного обслуговування користувачів бібліотек та збільшення посадкових місць в Інтернет-центрах при бібліотеках.

Грантові конкурси, в яких ЦБС отримала перемогу:

  • 5 раунд конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» (Програма «Бібліоміст», травень, 2013 р.). За умовами грантової угоди ОМЦБС до кінця 2013 року отримає 16 комп’ютерів з ліцензійним програмним забезпеченням, 5 БФП – для 5 бібліотек-філій системи та 8 комп’ютерів за рахунок співфінансування (від Олександрійської міської ради, спонсорів та меценатів).
  • 11 раунд Конкурсу проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в рамках програми «Бібліоміст», квітень 2013 р.). Проектом Рекламної агенції «Бібліо-стиль» Центральної міської бібліотеки для дітей передбачено створення та реклама нового іміджу дитячої бібліотеки з використанням різноманітного спектру маркетингових інструментів та сучасних інформаційних технологій.
  • «LEAP-2010: оновлення комп’ютерів і програмного забезпечення для успішних Інтернет-центрів» (Відділ преси, освіти та культури  Посольства США в Україні,  жовтень, 2010 р.). За результатами конкурсу ЦБС стала однією із 22 переможців проекту «LEAP-2010» та отримала грант  на оновлення комп’ютерів для 2 своїх  LEAP- центрів (в Бібліотеці для юнацтва та ЦМБД).
  • «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету-ІІІ» (Програма «Бібліоміст», вереснь, 2010 р.). ЦБС отримала 15 комп’ютерів, 4 сканери та 4 принтери для трьох існуючих центрів та на відкриття четвертого Інтернет-центру в Кіровському мікрорайоні міста.
  • «LEAP-Connect» та «LEAP-Connect-ІІ» (2005-2007рр.). Згідно умов грантодавців, профінансовано Інтернет-з’єднання Молодіжного та Дитячого Інтернет-центрів протягом 2 років.
  • «Інтернет для читачів публічних бібліотек» (LEAP-ІІІ) (2003-2005рр.). Проект дав можливість 07.08.2003р. відкрити Молодіжний Інтернет-центр в Бібліотеці для юнацтва, обладнаний 5 робочими станціями, принтером, сканером. В рамках реалізації проекту LEAP-ІІІ, на зекономлені кошти та за рахунок власних надходжень, 20 травня 2005 року було відкрито Дитячий Інтернет-центр в Центральній міській бібліотеці для дітей. ДІЦ має 5 робочих станцій з підключенням до всесвітньої мережі, принтер та сканер.
  • «Мережа громадянської освіти» (2001-2012рр.). В рамках цього проекту у грудні 2001 року при Центральній бібліотеці було створено Інформаційно-ресурсний центр. Фінансування центру здійснено за участю Обласної служби з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС) та Національного Фонду демократії (США). Протягом 12 років ІРЦ працює за різноманітними напрямками та річними проектами.

    Олександрійська міська ЦБС має високий рейтинг серед публічних бібліотек Кіровоградської області, завдяки злагодженій, творчій праці її працівників, вмілому та професійному керівництву.   У 2007 році Олександрійська міська ЦБС стала переможницею щорічного міського конкурсу та отримала почесне звання «Олександрієць року» в  номінації «Заклад року».

Бібліотека-філія №8 для юнацтва
В серпні 1966 року для молоді нашого міста відкрилось книжкове містечко під назвою «Юнацька бібліотека» з книжковим фондом близько 8 тис. примірників. Це була перша юнацька бібліотека в області і одна з перших в Україні. „У молодих олександрійців – велика радість: відкрилась юнацька бібліотека. Розмістилася вона в новому п’ятиповерховому будинку, що виріс у центрі міста на площі Жовтневої революції»,- так писала обласна газета „Кіровоградська правда” у вересні 1966 року. Завдяки таланту організатора, наполегливості, відданості своїй справі першої завідуючої бібліотеки Лощенко Н.В. вона була визнана однією з кращих в області. З року в рік ріс авторитет бібліотеки серед читачів. І вже в серпні 1972 року бібліотеці було присвоєне звання „Бібліотека відмінної роботи”. В грудні 1976 р. бібліотека увійшла до складу централізованої бібліотечної системи міста Олександрії як філія №8 по обслуговуванню юнацтва. 

З вересня 2000 року бібліотека обслуговує користувачів в новому, просторому приміщенні (в минулому – міжспілкової бібліотеки), за адресою: пр. Соборний, 100. Імідж однієї з кращих бібліотек підтримують і сьогодні небайдужі, закохані в свою справу люди, для яких інтереси читачів – понад усе.

Сьогодні бібліотека для юнацтва – це 60 тис. примірників літератури, близько 4 тис. користувачів, тісні зв`язки з Міським центром соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді міської ради, учбовими закладами і всіма освітніми позашкільними установами.

Завдяки перемозі в конкурсі проектів Відділу преси та освіти Посольства США в Україні “Інтернет для читачів публічних бібліотек” (LEAP-III) на базі Бібліотеки для юнацтва в серпні 2003 року відкрито Молодіжний Інтернет-центр, який надає безкоштовний доступ до Всесвітньої мережі користувачам бібліотеки, маючи в своєму арсеналі 6 сучасних комп’ютерів. Щороку послугами центру користуються більше 5000 відвідувачів. На базі центру проходять навчання: користувачі та персонал бібліотек ЦБС, студенти бібліотечного факультету Вищого училища культури.  Крім цього, в бібліотеці успішно працюють молодіжні читацькі об’єднання: Школа толерантності та права, Молодіжний центр здоровя та краси. З 2013 року на базі бібліотеки відкрито Вищу народну школу. Слухачами школи є люди похилого віку. Заняття проводяться за різноманітними напрямками, які обрали самі слухачі. Найбільшою популярністю користуються лекції з основ комп’ютерної грамотності, поезія  рідного краю та декоративно-прикладне мистецтво.

Центральна міська бібліотека для дітей

Заснована в 1945 році. Перша завідуюча бібліотеки для дітей – Чередніченко (Турбаївська) Г.К. ще з 1943р. почала роботу з організації та комплектування дорослої бібліотеки дитячою літературою. А вже 1 листопада 1945 року бібліотеку поділили на дорослу та дитячу. І саме ця дата вважається днем народження ЦМБД. Розташовувалась вона по вул. Жовтневій,71. В перші роки свого існування бібліотека налічувала всього 1 тис.848 видань.

З 1953 року бібліотека працювала за адресою вул. Леніна 2, де вже працював читальний зал, абонемент та книгосховище. В 1959 р. книжковий фонд становив 31тис. 231 примірник, в 1965р.-    34 тис. 553 прим. В 1 969 р. бібліотека перейшла в нове приміщення по пр. Соборний, 79. Книжковий фонд становив 50 тис. примірників, обслуговується 4,5 тис. читачів. З 1969 року – „Бібліотека – відмінної роботи”. В 60-ті роки бібліотеці було присвоєно ім’я Юрія Гагаріна.

Нові можливості структурної розбудови закладу з’явилися 15 листопада 1987р., після переїзду бібліотеки у просторе, спеціально оформлене приміщення по пр. Соборний,102. Тоді тут відкрився актовий зал на 84 посадкових місця, новий відділ естетичного виховання із залом для прослуховування грамплатівок, перегляду діафільмів та кінофільмів, „Кімната казок” та великі світлі відділи з обслуговування дітей різного віку. У масовій роботі почали застосовуватися нові активні форми: літературні подорожі, ігри, вікторини, конкурси, ляльковий театр. Виникають і поширюють свій вплив групи та клуби за інтересами. Більш активно проводиться спільна робота зі школами з популяризації бібліотечно-бібліографічних знань серед учнів 1-9 класів.

Сьогодні Центральна міська бібліотека для дітей – це культурно-освітня, виховна, інформаційна установа, центр бібліотечно-бібліографічного обслуговування дітей, центр організації дозвілля дітей та підлітків міста Олександрії. Щорічно її послугами користуються близько 5 тис. читачів-дітей віком від 3 до 15 років. Бібліотека зберегла понад 73 тис. примірників друкованого слова та інших носіїв інформації, що дає змогу задовольнити найрізноманітніші запити дітей і фахівців у галузі дитячої книги.

До послуг користувачів просторі читальні зали, зони інформаційного комфорту для дітей:  «Казковий дворик», «Острів знань», «Бабусина світлиця», «KINECT-майданчик», «Інформаційна планета  «КОМП’ЮТЕРІЯ», «Казкова  вітальня» та сучасна відео, телеапаратура: музичний центр, телевізор, копіювальні апарати, комп`ютерна техніка.

На допомогу  просуванню читання  бібліотека приймає активну участь у Всеукраїнських, обласних, міських конкурсах, акціях, проектах: «Найкращий читач України», «Податки очима дітей», «Шевченківські читання», «Тиждень дитячого читання», «Україна читає дітям». У бібліотеці постійно діють  книжкові виставки та експозиції творчих робіт талановитих читачів-дітей.

Значна кількість масових заходів бібліотеки орієнтована на задоволення дозвілевих потреб дітей та підлітків. Важливу роль в цьому відіграють клуби та об’єднання при бібліотеці: “Чомучки”,” Оберіг”, “Літературна світлиця”, гурток “Смайлик” та  студія “Дивограй”.

З 1 квітня 2005 року при бібліотеці функціонує Дитячий Інтернет-центр, який відкрито завдяки гранту Посольства США в Україні за проектом “Інтернет для читачів публічних бібліотек” (LEAP-III та LEAP-Connect). Це найпопулярніше місце проведення вільного часу дітей міста. Крім надання доступу до „всесвітньої павутини”, розгорнута широкомасштабна програма навчання дітей та організаторів дитячого читання навикам роботи в мережі Інтернет.

Враховуючи стрімкий розвиток інформаційних технологій бібліотека пристосовується до нових умов існування та активно інтегрується в інформаційне середовище. Серед вдалих проектів, за якими працює книгозбірня: «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-ІІІ, Connect-ІІ)» (з 2005 р.), «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету програми «Бібліоміст»  (з 2010 р.) та «Рекламна агенція Бібліо-стиль» (2013 р.)

 

Бібліотеки-філії ЦБС

Щорічно обслуговують близько 14 тис. жителів мікрорайонів міста, яким видають більше 280 тис. примірників книг.

Основні віхи в історії розвитку бібліотек-філій ЦБС:

·грудень 1951р. – в селищі Димитрове почала свою роботу міська бібліотека №2, книжковий фонд якої становив 481 примірників книг;

·червень 1953р. – згідно рішення №368 виконкому Олександрійської міськради депутатів трудящих від 16 червня 1953 року  відкрита третя міська бібліотека в селищі Перемога ( зараз – це бібліотека-філія №3 в мікрорайоні Жовтневий);

·жовтень 1954р. –  відкриття дитячої бібліотеки №2 в селищі Перемога ( зараз – це бібліотека-філія №10);

·1 серпня 1955р. – розпочала обслуговувати читачів бібліотека в іншому мікрорайоні міста – Ново-Пилипівка (зараз філія №6);

·10 лютого 1960р. по вул. Магістральній, 45 в сел. Пантаївка відкрито міську бібліотеку №4 з книжковим фондом 1тис. примірників;

·з жовтня 1961р. в Кіровському мікрорайоні функціонує бібліотека №5;

·19.08.1962р.- відкрито бібліотеку – філію №7;

·30.12.1976р. – почала працювати бібліотека-філія №3 з обслуговування дітей;

·1.11.1980р. – дата заснування бібліотеки-філії №9 в Заводському мікрорайоні міста;

·серпень 1986р.- відкрила свої двері читачам бібліотека-філія №12.

Працюють в бібліотеках-філіях кваліфіковані та ерудовані фахівці.

На сьогодні пріоритетними напрямами діяльності бібліотек є впровадження електронних технологій у систему бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів, подальший розвиток програм стимулювання читання та виховання інформаційної культури, підвищення комфортності бібліотечного середовища, удосконалення сервісного обслуговування користувачів.

1 Коментарі

zoritoler imol Відповіcти

I just like the valuable info you provide on your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more here frequently. I am quite certain I will be informed lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.