Кропивницький Марко Лукич

Драматург, актор, режисер, композитор, один із засновників українського професійного театру.

Народився 10 (22) травня 1840 р. у селі Бежбайраки Бобринецького повіту Херсонської губернії. Початкову освіту здобув у приватній школі шляхтича М.К.Рудковського в слободі Олександрівка. 1856 року із похвальною грамотою закінчив трикласне повітове училище в м. Бобринці. Служив там же у повітовому суді. У 1862-1863 рр. – вільний слухач юридичного факультету Київського університету.

З лютого 1864 р. – знову на службі в Бобринецькому повітовому суді. З 1865 – у м. Єлисаветградi (тепер м. Кропивницький), куди перенесено повітовий центр.

У 1871 р. Марко Кропивницький перейшов у професіональні актори, погодившись працювати у трупі графів Моркових (Одеса). Протягом десяти років роботи в російських театральних трупах він набув величезного сценічного досвіду. У 1872 р. в одеській газеті «Новороссийский телеграф» було опубліковано водевілі М. Кропивницького «Помирились» і «За сиротою і Бог з калитою, або ж Несподіване сватання». З 1873 р. – у складі Харківського театру Александрова – Колюпанова. 1874 р. М.Л.Кропивницький отримує запрошення до Петербурга, де виступає з великим успіхом. У лютому 1875 р. вирушає на гастролі в Галичину, де стає наставником і режисером галицького театру «Руська бесіда», привносить ряд новацій у його діяльність. В 1876-1881 рр. – у складі російських труп Сімферополя, Єлисаветграда, Кременчука.

У 1882 р. він організовує свою трупу, яка приблизно через рік зливається з трупою Михайла Старицького, де Кропивницький стає провідним режисером. Починається нова епоха в історії українського професійного театру. Своєрідним явищем є комедії Кропивницького «Чмир» (1890), «На руїнах» (1900), «Супротивні течії» (1900), «Мамаша» (1903), «Старі сучки й молоді парості», як і водевіль «Дійшов до розуму» (1909). 1890 р. оселився на хуторі Затишок під Харковом; одночасно з працею на хуторі очолював українські трупи, часто виїздив із ними на гастролі.

Помер 21 квітня 1910 по дорозі з Одеси, де був на гастролях; поховано його в Харкові.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/marko-kropivnitskiy-biografiya-korot…

За більш детальною інформацією звертайтеся після карантину в Центральну міську бібліотеку м. Олександрія в сектор краєзнавчої роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.